Gruppträning sommar
Vårt unika läge ger fantastiska möjligheter att promenera både i natur och till centrum, cykla , cykla MTB, och vandra på fina leder. Under sommaren erbjuder vi träningspass flera dagar i veckan varje morgon med olika typer av träning för hela familjen.
Snabblänkar
Träning under semestern med ledare
Under veckorna 26-31, har vi utomhus träning med ledare i samarbete med Cornelias Balance och Lidköpings vinterskportklubb. Varje pass startar nere vid sjön. Vi klär oss efter väder. Du förbokar din plats i Towni senast 10 minuter innan träningspasset. En perfekt start att fylla kroppen med härlig energi och skön start för dagen.
- måndag 18:00 | Löpträning (60 min) (v 26-32)
- tisdag 09:30 | Semesterträning (45 min) (v 28-31)
- onsdag 09:30 | Morgonyoga(60 min) (v 28-31)
- torsdag 09:30 | Core & Balance (30 min) (v 28-31)
- fredag 09:30 | Morgonyoga (60 min) (v 28-30)
- lördag 09:30 | Semesterträning (45 min) (v 28-30)
Yoga by Cornelias Balance
Ett yogapass som passar alla! Dynamiska yogaövningar som blandas med avslappning och stillhet. Efter 60 min har deltagarna stretchat hela kroppen och vårt mål är att varje deltagare lämnar klassen med en känsla av harmoni och inspiration.
Semesterträning
Intervallträning där deltagaren anpassar intensiteten efter egen förmåga. Uppvärmning som följs av funktionella rörelser för hela kroppen. Efter 45 min har deltagaren både fått upp pulsen och fått en energiboost till resten av dagen! Träningen avslutas med stretching.
Core & Balance
Ett 30 min funktionellt styrkepass som hjälper dig att stärka coremuskulaturen. Träna upp din mage, hållning och balans med oss!
Det är Cornelias team som håller i alla passen. "De bjuder på något gott och nyttigt från Barebells under flera av sommarens pass".
Pris: gratis för alla campinggäster | 60 kr övriga gäster (biljett köps i receptionen senast 10 minuter innan passet)
Löpning - sommaren 2023
På måndagar under veckorna 26-32 är du välkommen att löpträna i intervallträning där löpning i ett något högre tempo varvas med vila tillsammans med LVSK. Vi erbjuder 5 olika grupper där grupp 1 håller det lägsta tempot och grupp 5 håller högst tempo. Alla kan vara med! Samling på grönömrådet vid hoppkudden.
Varje onsdag under veckorna 26-33 är du välkommen att hänga med på upplevelselöpning tillsammans med LVSK. Varje vecka är det ny plats. Mer information om respektive löpning kommer ut på deras facebookgrupp. Löpning i Lidköping >>
Lvsk är Lidköpings vintersportklubb som håller i löpträningar, orientering, skidträningar.
Även under semester och ledig tid mår kroppen och knoppen bra av att får röra sig. Släpp prestationskraven och låt kroppen bestämma hur mycket du vill röra på dig.